Bilim Kedilerin Hayali Kutuları Bile Sevdiğini Gösteriyor

Bir kediyle aynı evi paylaşıyorsanız, karton kutuların IKEA mobilya fikri olduğunu bilirsiniz. Kedinin boyutu veya kutunun boyutu ne olursa olsun, tüylü yolcular ambalaj malzemesinin içinde saatlerce boş durmaktan memnundur.

Şimdi, son teknoloji kedi bilimi, kedilerin hayali kutulara bile takıntılı olduğunu ortaya çıkardı.

Uygulamalı Hayvan Davranışı Bilimi’nde yayınlanan yeni bir çalışmada, Hunter Koleji’nden ortak yazar Gabriella Smith de dahil olmak üzere hayvan bilişi araştırmacıları, evcil hayvan sahipleriyle birlikte bir optik illüzyon kurmaları için çalıştılar: her “köşede” 90- derece açı içine kesilmiş. Birlikte, zeminde Kanizsa karesi olarak bilinen bir kare şekli izlenimi yaratıldı.

Kedinin bir kareyi kare olarak tanımladığından emin olmak için, şekiller aynı zamanda normal bir kare ve orantısız bir kare oluşturmak için kullanıldı. Daha sonra kediler yaşam alanlarına alındı ​​ve altı gün boyunca yerde gördüklerine tepkilerini ölçmek için filme alındı. Deneyi araştırmacıları memnun edecek şekilde tamamlayan 30 kediden dokuzu düzenli olarak Kanizsa veya normal karelerden birine oturdu. Biri düzensiz kareyi seçti.

Bu neyi gösterir? Katılan kediler şekillerin içine oturmayı seçtikleri için, kendilerini karelerin veya kutuya benzer sınırları olan bir alanın içine yerleştirme konusunda güçlü bir tercihleri ​​var gibi görünüyor. Kanizsa kutusunun içinde rahat göründükleri için kedilerin görsel illüzyonları algılayabildiğini de gösterir.

Kediler kutular, lavabolar gibi alanlarda sınırlı ya da bir karenin bile görünüşü onları rahmi benzeri ortamda güvenli hissettirecek çünkü. Ayrıca vücut ısısını korumalarına yardımcı olur. (Elbette gerçek bir kutuda olduklarını varsayarsak.)

Deney ayrıca kedilerin bilimi gerçekten umursamadığını gösteriyor. İlk çalışma, altı günlük deney boyunca yalnızca bir kısmı izlenebilen 500’den fazla kediyi içeriyordu.

Diğer İçerikler

Kedilerin Neden Bıyıkları Vardır?

Purina’nın açıkladığı gibi, her bıyık, ucunda proprioseptör adı verilen bir duyu organı bulunan ekstra kalın bir saçtır. Bu propriyoseptör, bir

Shopping Cart
Scroll to Top